Gümrük müşavirlerinin firmalarda yapabileceği işler en sık sorular arasında yer almaktadır. Fakat 4458 sayılı Gümrük Kanunu ile Gümrük Yönetmeliğine bakıldığında Gümrük Müşavirlerinin yapabileceği işlerin kapsamına bakıldığında Gümrük Müşavirleri başka bir dalda çalışmasında engel bulunmadığı bilinmelidir.

Gümrük Müşavirleri kullanıcı şifrelerini unuttuklarında şifrelerini tekrar nasıl öğrenebileceklerine dair bilgiye ihtiyaç duymaktadır. Gümrük Müşavirleri kullanıcı şifrelerini unuttuklarında iş takibi yapacakları kişilerin kullanıcı şifrelerini öğrenebilmeleri için öncelikle gümrük müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Eğer gümrük müdürlüğü şifreniz ile ilgili sorununuzu çözmeyi başaramamış ise Gümrük Bakanlığının Bilgi İşlem Daire Başkanlığına başvurarak şifrenizi hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Sık sorulan bir diğer soru ise gümrük müşavirliği şirketlerinde gümrük müşavir yardımcılarının ortak olabilmesi mümkün mü oluyor. Gümrük müşavir yardımcıları şirkette en az bir ortağın gümrük müşaviri olması şartı ile şirkete ortak olabilmektedir.

Son soru ise yetkilendirilmiş gümrük müşaviri kimdir olmaktadır. Yetkilendirilmiş gümrük müşaviri olabilmek için kesinlikle gümrük müşavirliği izin belgenizin olması gerekmektedir. Belirtilen izin belgesi kanunda belirtilmiştir ve kanuna göre ikinci fıkra uyarınca hak sahibi olunması ve en az 7 yıl boyunca gümrük müşaviri olarak çalışması gerekmektedir. Fakat en az 5 yıl içerisinde meslekten alı koyma cezası almamış olması gerektiği de belirtilmelidir. Aksi taktirde gümrük müşavirinin müşavirlik belgesine de alı koyulmuş sayılır ve bu neden ile de yetkilendirilmiş gümrük müşaviri belgesini de kaybetmiş sayılır..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir