İthalat, ihracat ve sanayi ile uğraşan kurum ve kişilerin dış ticaret işlemlerini sorunsuz gerçekleştirebilmeleri için müşavirlik hizmeti sunmakta olan kişilere verilen isimdir. Gümrük müşavirliği 1909 yılından beri aktif hizmet sunan meslek dalları arasında yer almasına karşılık popülaritesinin henüz artmaya başladığı görülmektedir.

Kariyerlerinin yanında maaşlarını da önemseyen kişilerin tercih ettiği gümrük müşavirliğinin diğer mesleklere nazaran daha çok tercih edilmesinin sebebi daha yüksek maaş vaat ediyor olmasıdır. Fakat gümrük müşaviri olmak isteyen adayların öncelikle gümrük müşavir yardımcısı olarak bu pozisyonda en az 2 yıl boyunca görev yapmaları gerekmektedir. Gümrük müşavir yardımcılığına yükselebilmeleri için ise 1 yıl boyunca gümrük şirketlerinden birinde çalışmak ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan sınavlardan birinden en az 60 puan alması gerekmektedir. Gümrük müşavir yardımcılarının gümrük müşavirlerine nazaran daha düşük ücretle çalışmaktadırlar. Fakat gümrük müşaviri olarak çalışmak isteyen kişilerin bu pozisyonda bir süre çalışmayı kabul etmesi gerekmektedir.

Gümrük müşavirliği her ne kadar memurluk olarak biliniyor olsa da sanıldığının aksine özel sektöre dahil meslek grupları arasında yer almaktadır. Bu neden ile de gümrük müşavirleri ve yardımcıları için net ücret belirtmek mümkün olmayacaktır. Çünkü ücretleri kişilerin çalıştığı şirketlere bağlı olarak değişim göstermektedir. Fakat genel bir ücretlendirme belirtecek olursak gümrük müşavir yardımcılığı yapan kişiler 2.000 TL üzerinde, gümrük müşavirlerinin maaşları ise 5.000 TL üzerindedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir