Gümrük Müşavirliği sınav başvuruları açıldıktan sonra belirtilen süreler içerisinde mesai bitimine kadar kesinlikle başvuru için gereken belgeleri tamamlayıp başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Sınava girebilmek için öncelikle sınav için belirtilen ücretin yatırılmasının ardından sınav için yapılacak başvurunun tamamlanması gerekmektedir. Ayrıca adaylar sınav için başvuru yaptıktan sonra kesinlikle sınav başvuru belgelerinin çıktısını alarak başvuru evraklarının içerisine eklemeleri gerekmektedir. Başvuru formu da müracaat belgelerinin içerisine eklendikten sonra sınav kabul yerlerine müracaat belgelerinin teslim edilmesi gerekmektedir.

Sınav belgelerini teslim eden kişilerin sınav giriş yerleri başvuru gününün son bulmasının ardından meb.gov.tr adresi aracılığı ile duyurulacaktır. Sınav giriş belgesinin çıktısının alınmasının ardından giriş belgesi ile başvuru kabul merkezlerine şahsen başvuru yapılmasının ardından belgelerine fotoğraf yapıştırmaları ve onaylatmaları gerekmektedir.

Gümrük müşavirliği için adayların sınav için gerekli olan tüm belgeleri şahsen başvuruları ile iletebilecekleri sayılı Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü bulunmaktadır. Ayrıca belirtilecek olan müdürlüklere posta yolu ile gönderilen başvuru evraklarının kesinlikle kabul edilmeyeceğini bilmeli ve belgelerinizin kabul edilebilmesi için şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir.

Gümrük müşavirliği başvuru merkezleri arasında Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Mersin Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü’dür. Sınav başvurusu için istenen belgeler ise sınav başvuru çıktısı, sınav başvuru formu, 1 nolu form, nüfus cüzdanına ait suret, noter tasdikli öğrenim belgesinin fotokopisi, yeni tarihli Cumhuriyet Savcılığından alınmış adli sicil özeti, Gümrük Müşavirliği İzin Belge fotokopisi, 4 adet yeni çekilmiş vesikalık, sınav masrafının yatırıldığına dair banka dekontu, gümrük idaresinde uygun görülen pozisyonlardan birinde 10 yıl çalıştığına dair ve bu haktan yararlanmak istediğine dair Gümrük Müsteşarlığından alınacak onaylı hizmet cetveli, kapaklı telli naylon dosya ayrıca Gümrük Müşavir Yardımcısı olarak 3 yıl boyunca Gümrük Müşavirinin yanında sigortalı çalıştığına dair hizmet dökümü ve hizmet dökümünde yer alması gereken iş yeri numarasının gümrük müşavirine ait olduğunu göstermekte olan belge ve bordroyu dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir