Eşyaların Gümrük Bakanlığı tarafından onaylanarak işlem ya da kullanıma tabi tutulabilmesi için dolaylı bir şekilde kişi ya da kurumların gümrük ile ilgili işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için dolaylı olarak temsil ya da takip işlemlerinin gerçekleştirilerek, yapılan işlemlerin sonuçlandırılması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş olan kişilere Gümrük Müşaviri denilmektedir. Gümrük Müşavirleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından görevlendirildikleri için gümrük müşavirliği izin belgesi bulunmaktadır ve bu meslek dalı serbest meslek grubunda yer almaktadır.

Gümrük Müşavirleri, 4458 sayılı Gümrük Kanunun 225. Maddesinde yer almakta olan 1. fıkrada belirtildiği üzere dolaylı temsil için görevlilerdir ve gümrük işlemlerinin takip edip sonuçlandırabileceklerdir.

Gümrük Müşavirliği henüz tanınmaya başlayan bir meslek dalı olmasına karşılık sanıldığının aksine eski meslek dalları arasında yer almaktadır. Gümrük Müşavirliği’nin ülkemizdeki geçmişi 1909 yılında dahi var olan bir meslek dalıdır. Ülkemizde nüfus oranının hızla yükselmesi nedeni ile iş arayan ya da gelecek planlaması yapacak olan kişiler bu meslek dalını da göz önünde bulunduruyor ve bilindik sıradan meslek dallarının aksine bu meslek dalına yönelim gösteriyorlar. Bu meslek dalına talebin yoğun olmaması Gümrük Müşavirliği’ni tercih eden kişilerin sektörde kendilerine daha hızlı yer bulmasını sağlıyor. İş olanağının yüksek olduğu bu meslek dalını tercih eden kişi sayısının ise her geçen gün artış gösterdiği görülebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir